objektívna nevárnost plazôv
objektívna nevárnost plazôv (-e, -i, ž) je izraz, ki v planinski in gorniški terminologiji označuje stanje v naravnem okolju, kjer obstaja verjetnost spontanega proženja snežnih plazov zaradi dejavnikov, kot so količina snega, naklon terena, vremenske razmere ali struktura snežne odeje. Gre za nevarnost, ki ni odvisna od človeškega vedenja ali prisotnosti, temveč izhaja iz objektivnih naravnih pogojev. Izraz se uporablja predvsem v kontekstu ocenjevanja tveganj pri zimskih aktivnostih v gorah.
Etimologija
Besedna zveza objektivna nevarnost plazov izhaja iz kombinacije pridevnika objektiven, ki pomeni "neodvisen od subjektivnega dojemanja, stvaren" (iz latinskega objectivus, povezanega z objectum – predmet), in samostalnika nevarnost, ki izraža možnost škode ali tveganja (iz starejše slovanske osnove, povezane z "varovati"). Beseda plaz izhaja iz slovanskega korena plaziti, kar pomeni drsenje ali padanje, in se v slovenščini uporablja za označevanje snežnih, zemeljskih ali skalnih zdrsov.
Primeri uporabe v stavkih
- Pred vzponom smo preverili vremensko napoved, saj je bila napovedana objektivna nevarnost plazov na območju nad 2000 metri.
- Vodnik nas je opozoril, da je zaradi svežega snega objektivna nevarnost plazov zelo visoka, zato smo spremenili načrt ture.
- Objektivna nevarnost plazov je pogosto povezana z nestabilno snežno odejo po obilnem sneženju.
- Kljub izkušnjam morajo planinci vedno upoštevati objektivno nevarnost plazov in se izogibati izpostavljenim pobočjem.
- Arso redno objavlja stopnje, ki označujejo objektivno nevarnost plazov, da bi preprečili nesreče v gorah.
Prevodi v druge jezike
- Angleščina: objective avalanche hazard / objective avalanche danger
- Nemščina: objektive Lawinengefahr
- Italijanščina: pericolo oggettivo di valanghe
- Francoščina: danger d'avalanches objectif
- Španščina: peligro objetivo de avalanchas
- Hrvaščina: objektivna opasnost od lavina
Naključne besede
obračálna vpónka, gôrska pót, búsola, méšana ponovítev, razvozláti