narávno polnílo
Narávno polnílo (-ega, -a, s mn.) je material, ki se pridobiva iz puha in perja ptic, predvsem gosi in rac, ter se uporablja za izdelavo toplih oblačil in opreme, kot so puhovke, spalne vreče in odeje. Ta material je cenjen zaradi svojih izjemnih toplotnih lastnosti, lahkotnosti in sposobnosti stiskanja, kar omogoča enostavno shranjevanje. V planinskem in gorniškem kontekstu je naravno polnilo pogosto prednostno izbrano za zaščito pred mrazom v ekstremnih razmerah.
Primeri uporabe v stavku
- Za zimsko odpravo sem si kupil spalno vrečo z naravnim polnilom, ki zagotavlja toploto tudi pri zelo nizkih temperaturah.
- Puhovka z naravnim polnilom je nepogrešljiva oprema za vzpone v visokogorju.
- Proizvajalci opreme pogosto poudarjajo kakovost naravnega polnila, saj je razmerje med težo in toplotno izolacijo ključno.
- Čeprav je naravno polnilo dražje od sintetičnih alternativ, je njegova učinkovitost v mrazu neprekosljiva.
- Po dolgem dnevu hoje v gorah sem se zavil v odejo z naravnim polnilom in takoj občutil toplino.
Etimologija
Beseda naravno polnilo je sestavljena iz dveh delov: pridevnika "naravno", ki izhaja iz besede "narava" in označuje nekaj, kar je pridobljeno iz naravnih virov, ter samostalnika "polnilo", ki izhaja iz glagola "polniti" in pomeni material, s katerim se nekaj zapolni. Beseda "polnilo" je v slovenskem jeziku prisotna že v starejših besedilih, medtem ko se kombinacija z "naravno" uporablja v sodobnem kontekstu za razlikovanje od sintetičnih materialov.
Prevodi v druge jezike
Naključne besede
razjédena skála, kúk, crimp, obmêjna markácija, pomládna odjúga