višínski pljúčni edém
Definicija: Višínski pljúčni edém (m. sp., -ega, -ega, -a) je resno zdravstveno stanje, ki se pojavi kot posledica izpostavljenosti velikim nadmorskim višinam, običajno nad 2500 metri. Gre za kopičenje tekočine v pljučnih mešičkih, kar otežuje dihanje in zmanjšuje dovod kisika v telo. Stanje je pogosto povezano z akutno višinsko boleznijo in zahteva takojšnjo zdravniško pomoč, saj lahko vodi v življenjsko ogrožajoče zaplete. V planinski terminologiji se izraz uporablja za opis specifične oblike pljučnega edema, ki je neposredno povezan z višino in zmanjšanim zračnim tlakom.
Etimologija
Izraz "višínski pljúčni edém" je sestavljen iz treh delov: "višínski" izhaja iz besede "višina", ki označuje nadmorsko višino, "pljúčni" se nanaša na pljuča (iz besede "pljuča"), "edém" pa izhaja iz grške besede "oidema", kar pomeni oteklina ali nabiranje tekočine. Beseda "edém" je v medicinsko terminologijo vstopila preko latinskega jezika.
Prevodi
- Angleščina: High-Altitude Pulmonary Oedema
- Nemščina: Höhenlungenödem
- Italijanščina: Edema Polmonare di Alta Quota
- Francoščina: Oedème Pulmonaire d'Altitude
- Španščina: Edema Pulmonar de Altura
- Hrvaščina: Visinski Plućni Edem
Primeri uporabe v stavkih
- Med vzponom na goro nad 4000 metri je planinec začutil težko dihanje, kasneje pa so zdravniki potrdili, da gre za višínski pljúčni edém.
- Višínski pljúčni edém je lahko usoden, če se ne ukrepa pravočasno z znižanjem nadmorske višine ali uporabo kisika.
- V planinskih vodnikih pogosto opozarjajo na simptome, ki lahko nakazujejo višínski pljúčni edém, kot so kašelj in občutek dušenja.
- Pred odhodom na visokogorsko odpravo se je skupina seznanila z nevarnostmi, med katerimi je tudi višínski pljúčni edém.
- Zdravnik na odpravi je imel s seboj zdravila za nujno pomoč v primeru, da bi kdo od članov zbolel za višínskim pljúčnim edémom.
Naključne besede
píps, stôpnja nevárnosti plazôv, skúpno ležíšče, prevzémnik energíje pádca, zeló zahtévna planínska pót