varoválni ščítnik za lopático in ôklo
Varoválni ščítnik za lopático in ôklo (-a, -a, m) je zaščitna prevleka, običajno izdelana iz gume ali trpežne plastike, ki se namesti na priostrene dele cepina, natančneje na lopatico in oklo. Namenjen je preprečevanju poškodb opreme, uporabnika ali drugih oseb med prenašanjem ali shranjevanjem cepina, ko ta ni v uporabi. Ta pripomoček je ključen za varnost v gorništvu in alpinizmu, saj zmanjšuje tveganje za nenamerne ureznine ali vbode.
Primeri uporabe v stavkih
- Preden sem cepin pospravil v nahrbtnik, sem nanj namestil varovalni ščitnik za lopatico in oklo, da preprečim poškodbe opreme.
- Varovalni ščitnik za lopatico in oklo je obvezen del moje gorniške opreme, saj zagotavlja dodatno varnost med transportom.
- Na planinski turi sem opazil, da je varovalni ščitnik za lopatico in oklo počil, zato sem ga moral zamenjati.
- Pred vzponom sem preveril, ali je varovalni ščitnik za lopatico in oklo trdno nameščen na cepinu.
- V trgovini z gorniško opremo sem kupil nov varovalni ščitnik za lopatico in oklo, ki je bolj vzdržljiv od prejšnjega.
Etimologija
Besedna zveza "varovalni ščitnik za lopatico in oklo" je sestavljena iz več delov, ki izhajajo iz slovenskega jezika. Beseda varovalni izhaja iz glagola "varovati", ki pomeni zaščititi ali obvarovati, in ima korenine v praslovanskem jeziku (*varъ, povezano z zaščito). Beseda ščitnik izhaja iz besede "ščit", ki pomeni zaščito ali obrambo, prav tako s praslovanskimi koreninami (*ščitъ). Besedi lopatica in oklo se nanašata na specifične dele cepina: "lopatica" izhaja iz besede "lopata", ki označuje ploščat del orodja, medtem ko "oklo" izhaja iz starejše besede za konico ali oster del, pogosto povezane z orodji ali orožjem.
Prevodi v tuje jezike
- Angleščina: Ice-axe head protection
- Nemščina: Pickelkopffutteral
- Italijanščina: Guaina per piccozza, salvapiccozza
- Francoščina: Protège de la tête du piolet
- Španščina: Protector de cabeza de piolet
- Hrvaščina: Zaštitnik glave cepina
Naključne besede
A5, skálno plézanje, aktívnost plazôv, visokogôrski ánorak, šotórsko dnó