státično varovánje
Státično varovánje (-ega, -a, s) je tehnika varovanja v plezanju ali gorništvu, pri kateri se padec plezalca zaustavi z minimalnim raztezanjem vrvi. Namen te metode je, da se kinetična energija padca absorbira predvsem v pritrdilni točki, varovalni opremi (kot so klini, zatikali ali cepin) in delno v varujočem, pri čemer se vrv ne razteza dinamično. Ta način varovanja se uporablja v situacijah, kjer je pomembno hitro in trdno zaustaviti padec, pogosto v zahtevnih razmerah, kot so ledno plezanje ali reševalne akcije. V pogovornem jeziku se včasih omenja kot "trdo varovanje", kar nakazuje na togost sistema, vendar ta izraz ni strokovno priporočen.
Prevodi
- Angleščina: Static Belay
- Nemščina: Statische Sicherung
- Italijanščina: Assicurazione Statica
- Francoščina: Assurage Statique
- Španščina: Aseguramiento Estático
- Hrvaščina: Statično Osiguranje
Primeri uporabe v stavkih
- Med lednim plezanjem je vodnik uporabil státično varovánje, da bi preprečil daljši padec soplezalca.
- V reševalni akciji smo morali uporabiti státično varovánje, saj dinamična vrv ni zagotavljala dovolj nadzora.
- Pri postavljanju varovalne točke na snežni polici je státično varovánje ključno za varnost celotne naveze.
- Inštruktor nas je opozoril, da je státično varovánje primerno le v specifičnih situacijah, kjer ni možnosti za dinamično absorbcijo energije.
- Ob nepravilni uporabi státičnega varovánja lahko pride do preobremenitve opreme ali poškodb plezalca.
Etimologija
Beseda státično izhaja iz latinske besede staticus, ki pomeni "stoječ, mirujoč", in je prek grškega izvora statikos povezana z idejo nepremičnosti ali togosti. Beseda varovánje izhaja iz slovenskega glagola varovati, ki pomeni ščititi ali zagotavljati varnost, in ima korenine v staroslovanskem jeziku. Skupaj izraz státično varovánje torej opisuje metodo varovanja, ki temelji na nepremičnem, togih sistemu zaustavljanja padca.
Naključne besede
vódeni planínski izlèt, preprijémanje, polóžna sténa, apnénčasta sténa, GRS