spórtska alpinístika
Spórtska alpinístika (-e, -e, ž, zastar.) se nanaša na zgodnjo obliko plezalne alpinistike, ki se je razvila zlasti v 20. in 30. letih 20. stoletja. Gre za dejavnost, ki je poudarjala športni vidik plezanja v gorah, pogosto z namenom doseganja težkih vzponov in premagovanja zahtevnih sten, pri čemer je bil cilj predvsem tekmovalnost in fizična pripravljenost, ne le raziskovanje ali osvajanje vrhov. Izraz je danes manj v uporabi in se pogosto nadomešča z modernejšimi pojmi, kot je plezalna alpinistika.
Primeri uporabe v stavku
- V zgodnjih letih 20. stoletja je spórtska alpinístika privlačila predvsem mlade plezalce, željne dokazovanja svojih sposobnosti.
- Spórtska alpinístika je bila v 30. letih pogosto povezana z vzponi na najtežje stene v Alpah.
- Nekateri zgodovinski zapisi kažejo, da je spórtska alpinístika vplivala na razvoj sodobnega športnega plezanja.
- Med obema vojnama je spórtska alpinístika postala simbol poguma in vzdržljivosti.
- V literaturi o gorništvu pogosto najdemo opise, kako je spórtska alpinístika oblikovala prve tekmovalne pristope k plezanju.
Etimologija
Izraz spórtska alpinístika izhaja iz kombinacije besede "spórtski", ki je prevzeta iz angleščine "sport" (šport) preko srbohrvaškega vpliva, in besede "alpinístika", ki izhaja iz francoske besede "alpinisme", kar pomeni dejavnost, povezano z gorami in plezanjem v Alpah. Beseda "alpinisme" sama izhaja iz latinskega "Alpes", kar označuje Alpe. Izraz se je v slovenščini uveljavil v začetku 20. stoletja, ko se je plezanje začelo razvijati kot samostojna športna disciplina.
Prevodi v druge jezike
- Angleščina: Sport climbing alpinism
- Nemščina: Sportkletteralpinismus
- Italijanščina: Alpinismo sportivo
- Francoščina: Alpinisme sportif
- Španščina: Alpinismo deportivo
- Hrvaščina: Sportski alpinizam
Naključne besede
gôrski vodník, klíf, markácija, stòp, šêstostopnjáš