kompléksna océna
kompléksna océna -e -e ž: V planinski in gorniški terminologiji se izraz nanaša na celostno oceno težavnosti plezalne ture, ki upošteva več dejavnikov. Ti vključujejo težavnost najzahtevnejšega raztežaja, spremenljivost razmer (zlasti v snegu in ledu), tehnične zahteve, objektivne nevarnosti, možnosti varovanja, izpostavljenost, trajanje plezanja ter zahtevnost in dolžino dostopa in sestopa. Izraz se uporablja predvsem v kontekstu alpinizma, kjer je pomembno upoštevati vse vidike ture za varno in uspešno izvedbo.
Prevodi
- Angleščina: complex evaluation
- Nemščina: komplexe Beurteilung
- Italijanščina: valutazione complessa
- Francoščina: évaluation complexe
- Španščina: evaluación compleja
- Hrvaščina: kompleksna ocjena
Primeri uporabe v stavku
- Pred plezanjem v zimskih razmerah je pomembno narediti kompléksno océno ture, da se izognemo nepričakovanim nevarnostim.
- Alpinisti so ugotovili, da je kompléksna océna njihove poti pokazala visoko stopnjo izpostavljenosti in tehnične zahtevnosti.
- Inštruktor nas je opozoril, da mora kompléksna océna vključevati tudi oceno možnosti varovanja v ledu.
- Po podrobni kompléksni océni smo se odločili, da bomo zaradi slabih razmer sestopili po lažji poti.
- Kompléksna océna je pokazala, da je dostop do stene skoraj tako zahteven kot samo plezanje.
Etimologija
Izraz "kompléksna océna" izhaja iz kombinacije dveh besed. Beseda "kompleksen" prihaja iz latinščine preko francoske besede "complexe", ki pomeni zapleten ali sestavljen iz več delov, in se nanaša na večplastnost ocene. Beseda "ocena" izhaja iz slovanskega korena, povezanega z glagolom "ceniti", kar pomeni vrednotiti ali presojati. V planinskem kontekstu se je izraz razvil za potrebe natančnega opisovanja zahtevnosti tur in razmer.
Naključne besede
aneroíd, helidróm, plezálna čeláda, campus, stálna grebénska opást