Dülferjeva težávnostna léstvica
Dülferjeva težávnostna léstvica [díl~] ž - Sistem ocenjevanja težavnosti vzponov v kopni skali, ki je bil razvit v začetku 20. stoletja, natančneje v 10. in 20. letih. Gre za petstopenjsko lestvico, ki težavnost opisuje z izrazi: lahko, srednje težko, težko, zelo težko in izredno težko. Lestvica je poimenovana po Hansu Dülferju, uglednem bavarskem alpinistu, ki je pomembno prispeval k razvoju plezalnih tehnik in ocenjevanja. Uporabljala se je predvsem v zgodnjem obdobju prostega plezanja, preden so se razvili sodobnejši sistemi ocenjevanja.
Etimologija
Beseda "Dülferjeva" izhaja iz priimka Hansa Dülferja (1892–1915), nemškega alpinista, ki je bil pionir v prostem plezanju in je razvil inovativne plezalne tehnike, kot je znamenita "Dülferjeva tehnika" spuščanja po vrvi. Lestvica je dobila ime po njem zaradi njegovega vpliva na alpinizem in sistematizacijo ocenjevanja težavnosti. Beseda "težavnostna lestvica" je splošen izraz, ki označuje sistem za razvrščanje zahtevnosti vzponov.
Primeri uporabe v stavku
- V zgodovinskih plezalnih dnevnikih je pogosto omenjena Dülferjeva težávnostna léstvica kot osnova za ocenjevanje vzponov v začetku 20. stoletja.
- Alpinist je opisal svojo smer kot "zelo težko" po Dülferjevi težávnostni léstvici, kar je pomenilo velik izziv za tisti čas.
- Dülferjeva težávnostna léstvica je bila predhodnica sodobnih lestvic, kot je UIAA lestvica.
- V starih vodnikih po Dolomitih so vzponi ocenjeni z uporabo Dülferjeve težávnostne léstvice.
- Čeprav je danes zastarela, Dülferjeva težávnostna léstvica ostaja pomemben del zgodovine alpinizma.
Prevodi
- Angleščina: Dülfer Grading System
- Nemščina: Dülfer Schwierigkeitsskala
- Italijanščina: Scala Dülfer delle difficoltà
- Francoščina: Échelle des difficultés Dülfer
- Španščina: Escala de dificultad Dülfer
- Hrvaščina: Dülferova ljestvica težine
Naključne besede
dvókanálna plazôvna žôlna, spúščanje po vŕvi, stán, plezárjenje, prvôtna smér