cévasta nogavíca
Cévasta nogavíca (-e, -e, ž, nav. mn.) je tradicionalna dolga nogavica, navadno izdelana iz volne, ki nima dela za stopalo in se nosi pod pumparicami ali drugimi planinskimi ali kmečkimi hlačami. Ta vrsta nogavice je bila pogosto uporabljena v preteklosti, zlasti v alpskih regijah, kot zaščita pred mrazom med hojo v gorah ali opravljanjem kmečkih del. V zgodovinskem kontekstu so jo imenovali tudi golénka, medtem ko so se v žargonu pojavljali izrazi, kot sta rór in štúcna, ki prav tako označujeta tovrstno nogavico.
Prevodi v druge jezike
- Angleščina: Hosetop, Sock Pipe
- Nemščina: Strumpfrohr
- Italijanščina: Calza Tubolare
- Francoščina: Chaussette Tubulaire
- Španščina: Calcetín Tubular
- Hrvaščina: Cijevasta Čarapa
Primeri uporabe v stavkih
- V starih časih so planinci vedno nosili cévasta nogavico, da so zaščitili noge pred mrazom na visokih nadmorskih višinah.
- Babica mi je pokazala, kako se plete cévasta nogavica iz domače volne.
- Pod pumparicami je nosil cévasta nogavico, ki mu je segala skoraj do kolen.
- Na razstavi tradicionalnih oblačil so predstavili cévasta nogavico kot del alpske noše.
- Med zimskim vzponom sem ugotovil, kako uporabna je cévasta nogavica za ohranjanje toplote.
Etimologija
Beseda cévasta nogavíca izhaja iz pridevnika cévast, ki označuje nekaj v obliki cevi, kar se nanaša na značilno obliko nogavice brez stopalnega dela. Pridevnik cévast izhaja iz besede cev, ki je slovanskega izvora in pomeni votel, podolgovat predmet. Beseda nogavíca pa izhaja iz starejše oblike noga in pripone, ki označuje oblačilo za določen del telesa. Kombinacija obeh izrazov torej dobesedno opisuje "cevasti kos oblačila za nogo".
Naključne besede
napóka, túrnc, UIAÁ, nakódrana snéžna odêja, pršìč