uporábni dosèg plazôvne žólne
Uporábni dosèg plazôvne žólne (m. spol, -ega, -ega) je razdalja, ki predstavlja približno 40 % največjega dosega plazovne žolne, pri kateri je verjetnost zaznavanja signala zasute osebe izjemno visoka, in sicer okoli 98 %. Ta parameter je ključen pri iskanju v plazovih, saj določa širino iskalnega pasu, ki ga reševalec pokriva med sistematičnim pregledom terena. Gre za tehnični izraz, ki se uporablja v gorništvu in reševanju, in nima drugih pogovornih ali žargonskih pomenov v tem kontekstu.
Primeri uporabe v stavkih
- Reševalci so pri usposabljanju ugotavljali, kakšen je uporabni doseg plazovne žolne na različnih terenih.
- Pri iskanju zasutega planinca je ključno, da poznamo uporabni doseg plazovne žolne, saj to določa širino iskalnega pasu.
- Proizvajalec je navedel, da je uporabni doseg plazovne žolne pri tem modelu 20 metrov.
- Med vajo smo se učili, kako pravilno prilagoditi iskanje glede na uporabni doseg plazovne žolne.
- Če je uporabni doseg plazovne žolne manjši zaradi motenj, moramo iskalni pas ustrezno zožiti.
Etimologija
Besedna zveza uporabni doseg plazovne žolne je sestavljena iz treh delov. Beseda "uporabni" izhaja iz slovenskega glagola "uporabiti", ki pomeni "narediti uporabno" ali "uporabiti za določen namen", in ima korenine v praslovanskem jeziku. Beseda "doseg" izhaja iz glagola "doseči", ki pomeni "priti do določene točke", in je prav tako slovanskega izvora. Beseda "žolna" v tem kontekstu izhaja iz nemške besede "Lawinensuchgerät" (naprava za iskanje v plazovih), ki se je v slovenščini ustalila kot tehnični izraz za plazovni oddajnik-sprejemnik. Izraz "plazovna žolna" se je v slovenskem jeziku uveljavil v 20. stoletju z razvojem gorniške in reševalne opreme.
Prevodi v tuje jezike
- Angleščina: Search strip width
- Nemščina: Suchstreifenbreite
- Italijanščina: Larghezza della fascia di ricerca
- Francoščina: Largeur de la bande de recherche
- Španščina: Ancho de la franja de búsqueda
- Hrvaščina: Širina trake pretrage
Naključne besede
klíc v síli, vódja sidríšča, paradájz, ênoplástna čeláda, vódenka