Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
Še niste registrirani? Registracija.
Ste pozabili geslo?
      
Anketa
Ali ste že bili na Stegovniku (1692 m)?
Glasuj

Grape, slapovi, zimski alpinistični vzponi

Natisni
Viper14. 01. 2018 09:48:19
Včeraj po Bosovi grapi na Brano s prjatlom. Razmere v grapi so bile odlične, edino en skok je bil popolnoma kopen, samo se ga da obviti po desni strani.
V grapi je sneg trd k beton zaradi plazov, ki se je plazilo pri zadnji odjugi in popolnoma utrdil tla.
Greben do vrha Brane pa je tudi lahko prehoden zaradi popolnoma trde podlage.
Sestopila sva kar nazaj po grebenu in Bosovi grapi zaradi megle, ker raje nisva kaj preveč iskala sestop po markirani poti na Kamniško sedlo.
Cesta do Jermance je bila popolnoma kopna in tudi kar precej luknjasta na 3. mestih.
1
2
Prvi skok3
Drugi skok4
5
6
7
Skok pod mano, ki sva ga obvila8
9
10
11
12
Ožji del z odličnimi razmerami13
Zgoraj še en skok14
Malo pod vrhom Bosove grape15
Pogled nazaj na Kaptansko glavo16
Na grebenu proti Brani17
Vrh Brane18
(+22)všeč
coffee18. 01. 2018 21:32:45
Danes v Nemško grapo pod Ojstrico. Razmere so zelo vredu. Večinoma trd sneg, le tu in tam pasovi napihanega, ki pa se jih da enostavno zaobiti. Pri razcepu sem izbral levo varianto, vendar je bil zadnji skok nekoliko "čuden": krajna poč dokaj nizko, skale pretežno kopne z izjemo sumljivega tankega ledu po vrhu (žal pozabil slikati). Po daljšem bluzenju sem in tja, sem se raje spravil nazaj dol po Nemški.
Še to, če kdo namerava iz Klemenče proti odcepu Škraje-Kopinškova, takoj ko se pride izven gozda pod skale je zaradi plazov in zadnje odjuge celotno pobočje poledenelo. Sicer pa pot, žal, že dalj časa ni bila deležna podplatov.
ostenje pod zahodno in severno steno; Nemška se začne skrajno levo spodaj in gre v temno poč1
vstop2
vstopni žlev in nadaljevanje preko skrite prečke v gornjo grapico 3
bližje4
v žlebu5
z vrha žleba: daljša izpostavljena prečka, ki se nadaljuje v grapo6
malo pred koncem prečke7
proti škrbini na levi strani = leva varianta8
jutranji trojček9
10
Krofička11
proti Mrzli gori in Matkovi kopi12
del zahodne stene13
(+15)všeč
Viper18. 01. 2018 21:44:57
Bravo, lepa nasmeh
(+6)všeč
coffee18. 01. 2018 21:47:16
Hvala in enako za Bosovo.
(+3)všeč
dprapr18. 01. 2018 22:39:38
Lepi posnetki. Takšne pogrešam.nasmeh
(+4)všeč
grega_z_brega18. 01. 2018 23:07:28
Pornografija na internetu...
(+6)všeč
Bandzo19. 01. 2018 08:06:46
Super podvig bravo! Bi pa širšo zimsko aktivno gorniško javnost nekaj povprašal: Ali obstaja kakšna literatura, kjer so opisani predvsem zimski vzponi po grapah?
Sam sem iskal in brskal, vendar kaj več kot iz foruma in Habjanovega zimskega vodnika (kjer so grapovske klasike) nisem uspel najti. Predvsem sem se povprašal o obstoju takšnega gradiva, ko sem lani pozimi iz planine Dolga njiva videl sledi vzpona v grapi na SZ strani Ježe (naprej od Velikega Zvoha v smeri Vrh korena). Nikjer prej nisem zasledil takšnega vzpona.
Za informacijo/-e hvala in varen korak vsem še naprej,
Ben
všeč
dprapr19. 01. 2018 08:14:10
Smeri so opisane v plezalnih vodnikih.
Zgoraj navedena Nemška grapa, naprimer, v plezalnem vodniku Logarska dolina, Matkov kot, Peči.

(+2)všeč
coffee19. 01. 2018 09:00:34
Mogoče bi ti ustrezali Zimski vzponi Gregorja Kresala (Sidarta).
Dobra stran je, da pokriva celotno Slovenija, vendar pa zaradi tega izostanejo nekatere bolj lokalno obarvane smeri, natančnejše skice pa imajo samo najbolj znane oz. najbolj zahtevne smeri/slapovi. Tudi jaz sem opazoval grape z Dolge njive (spodaj slikica), toda teh ne boš našel v Kresalovem vodniku. So pa v njem na primer zgoraj predstavljeni Nemška in Bosova ter vse z Begunjščice itd.
1
(+2)všeč
Mako19. 01. 2018 10:05:16
coffee
Namesto izstopnega skoka v Nemški, bi lahko izbral tudi desni izstop: prečiš desno in čez manjši rob v ožji žleb ter po njem na rob stene.
(+1)všeč
coffee19. 01. 2018 10:09:57
Prav imaš. Sem si potem doma malce bolj pogledal še desno varianto. Pod levim izstopom sem sicer prečil desno, vendar nisem bil siguren, kje točno je desni, in sem raje pobrisal dol.
všeč
Bandzo19. 01. 2018 10:13:21
Hvala za informacije!
Ja od Kresala sem tudi gledal in sem videl, da je (logično) večji poudarek na teh zimskih klasikah.
Če človek hoče, vedno najde pot, izgleda da to velja tudi za 1001 grapo v 1001 gora, ki jih imamo v naši lepi Sloveniji nasmeh

coffee: Je pa to ta grapa ja nasmeh
Poleg je bila pa še ena popikana, ki je (od spodaj izgledala) proti vrhu zelo našiljena in ozka.


Uspešno in varno še naprej,
LP
Ben
(+1)všeč
coffee19. 01. 2018 10:17:02
Bandzo: ena varianta se odpre tudi, ko prideš po markirani poti proti Krvavcu do prvih skal in malce za njimi v levo gor. Po tej pomoje izstopiš malce pod Zvohom.
(+2)všeč
Viper1. 03. 2018 08:07:08
Slap v soteski Pekel je narejen, ampak je led precej voden in mehak.
Vsi 4. slapovi v peklu so narejeni dobro, mogoče še najslabše prvi slap.
Slik nimam, ker sem ga plezal ravno ko se je stemnilo.
Plezal sem z članom iz AO Cerkno, čisto po nakjljučju. Tako vsaj nisem bil sam.
Imam samo to sliko iz prvega slapu. Višje je bila že tema. Pa to sem slikal, ko sem bil še brez opreme pod slapom. Seveda sem šel  nazaj do avta po opremo in gas1
(+6)všeč
Viper2. 03. 2018 20:46:25
Včeraj splezal Tominčev slap v Podljubelju, ki je kar lepo narejen.
Danes pa sem splezu še Grapo presenečenj v Kokri, ki je lepo narejena. Lepo je narejen tudi zadnji najbolj strm del v Grapi presenečenj. Vmes v grapi je tudi nekaj podrtega drevja, ki malo ovirajo napredovanje.
Grapo presenečenj sem splezu ravno še do popolne teme. Zadnji strm del že z čelno svetilko na čeladinasmeh.
Tominčev slap1
2
3
V Grapi presenečenj4
5
Zadnji del v Grapi presenečenj in tudi najbolj zahteven del, ki se postavi kar pokonci6
(+7)všeč
Janez Seliškar3. 03. 2018 19:38:56
Tominčevemu slapu so pri trenutnih temperaturah štete ure.
1
2
(+5)všeč
Todi4. 03. 2018 12:03:07
Danes v Soteski Pekel, vsi slapovi lepo narejeni, se je pa ob povratku slap 2 že malo podiral.
Sicer pa lepo, zimsko, ...
priprave1
Gremo2
3
slapovi, ...4
veliko jih je5
Pri prvem6
Pri drugem7
Drugi8
Utrinek9
10
11
Tretji12
Peti13
Pripomočki14
Mostiček15
Prvi slap, začetek16
Pri petem17
V drugem18
zaporedje mi je malo ponagajalo19
(+4)všeč
coffee22. 03. 2018 18:44:51
Danes iz Robanovega kota v Robanovo grapo in nato sestop do stare Kocbekove koče in nadaljevanje sestopa po Kocbekovi grapi.

Markirana pot pripelje direktno do slapov, nad katerimi se začne grapa. Slapove sem izpustil, v grapo pa sem poskušal najprej priti po desnih pobočjih, kjer je sneg zelo slab, ugreza se do kolen. Zadnja prečka nad drugim slapom se mi je zdela malce sumljiva, zato sem se raje spustil pod slap in šel v levo, malce nad markirano pot. Preko krajšega kamina sem se vzpel na greben in sestopil približno 10 metrov v grapo. Prvega slapa v bistvu ni, saj je skoraj v celoti zasut, možno pa se je povzpeti nadenj preko mostu nad krajno počjo, vendar ne vem, koliko je most stabilen. Drugi slap zleda super, sveča je zelo kompaktna, led tretjega zgleda vredu, debelina pa ravno orenk. V grapi je večinoma sneg trd oz. pomrznjen. Sta pa dva dela, kjer je dosti napihanega snega, tam gre malce počasnjeje. Kamin je v celoti zalit in omogoča hitro napredovanje. Skalnem skoku nad kaminom sem se izognil desno na greben, ker nisem bil siguren iti preko njega. Levo od skoka je celotna navpična stena prevlečena z debelin ledom in svečami. Tako na oko je za en cel raztežaj. Mogoče bo kdo probal. Po grebenu sem prečil nazaj v grapo v zandnji del. Na sredini tega dela je kar strma stopnja, pomoje najstrmejša v celi grapi. Vrh grape je par deset metrov nad njo.

Od tam sem se spustil do Kocbekove koče in v Kocbekovo grapo. Grapa je zelo široka, tako da je smer spusta poljubna, kar prosledično pomeni več ali manj težav. Sam sem šel skrajno desno v smeri spusta, direktno po steno. Do plaznice v dolini je sneg pršičast, razen krajšega zalitega skoka, kjer se je treba malce potruditi. V bistvu sem od koče do Robana/Govca s postanki in počasnejšo hojo rabil 2 uri.
jutranja Krofička1
jutranja Ojstrica2
Robanova grapa - začetek v snežišči brez dreves na sredini spodnjega dele slike3
drevešček4
slapovi, pri spodnjem se vidi most nad počjo5
tako zleda pomladi, slikano lani aprila6
pobližje7
srednji in zgornji8
nad zgornjim se začne grapa v desno, nato v levo in potem še naprej cikcak9
nadaljevanje10
Rovanov kot11
pogled dol12
pogled gor13
v kaminu 14
skok, možnih več variant, leva v ledu, sredinska po traku v poči, običajna sredinska in v levo ter desna grebenska (tu ni vidna)15
poledenela stena16
spodnji del, potem ali poč ali pa levo v grapo17
del desne grebenske variante18
19
zgornji del in izstop20
po izstopu prečka v spustu v desno, kjer se bi priključila varianta po poči in nato še naprej desno v grapo21
opoldanski Robanov kot22
spust z grebena nazaj v grapo in naprej do strme stopnje23
vrh, levo Žvižgave ...24
 in levo Velika zelenica (se mi zdi)25
beline (1)26
beline (2)27
beline (3)28
tik za cerkvico spust v Kocbekovo grapo, desno v stene ...29
ali pa na leva pobočja30
šel sem v stene, nekatere klože je že odneslo31
druge še ne32
lepo nadaljevanje33
tik pred težjim delom34
pogled gor po izstopu iz težjega dela35
nadaljevanje36
že skoraj v dolini37
večernici38
(+15)všeč
Dr.ejči24. 03. 2018 06:58:18
"Rana ura, mladih fantov grob" ali, kako je včasih fajn, če se predolgo odločaš, kam bi šel in tako "zamudiš štart"...skratka, s prijateljem se v četrtek odpraviva plezat in neizmerno sva hvaležna mladcema, da sta pred nama preluknjala vso kložo do vstopa (dobita za pir!)...sama smer je za prste obliznit!... škripajoča poezija!...res, da je prvi skok sprehod, a se že drugi pokonci postavi...škrip škrip, vse do votline...preduh je zasut, zato je trebe po obvozu, oz. "obplezu"...tam se naveževa, ker je precej zraka za ritjo...do zajede, ki je polno zalita, sledi štamfarija, katero sta najina mladca dobro oddelala (hvala!)...nad njo pa še "zaključni finiš" do grebena...na vrhu sapojemajoče!...malo zarad razgledov, malo zaradi vetra...sledi sestopa vodijo proti Kofcam, a nama to ne diši preveč (kar se je kasneje izkazalo za še kako pravilno odločitev)...pod vplivom dopinga "zmajevih kril", se vrževa na sever, proti sedlu...po spustu z raza (rikverc) najprej zgrešiva pravi žleb (ponavljalci naj se držijo leve gazi!), se vrneva nazaj, nekaj 10m in se spustiva do pravega...na jeklenicah izvedeva tris 30m abzajlov in sva na "Hanjžku"...sestop do pira pa se seveda vleeeeeečeeeee...hja, ni vsak dan četrtek...za vas uživala, Štefan in Andrej (pa Čuvi je bil z nama)

p.s. Prontal smo ga...velik nasmeh
1
...sprehod čez prvi skok...2
...v drugem se svet malo pokonc postavi...3
...škripajoča poezija...4
...še vedno škripa...5
...razgled je pa tudi...6
...štamfarija od balvana do balvana...7
...iz votline...8
...detajl iz votline...9
...čez katerega se naveževa...10
...zalita, škripajoča, zajeda...11
...zaključni finiš, proti toplemu soncu...12
...smetana...13
...še več smetane...14
... skoraj že sladkorna...15
...predoziranje!...16
...spust na dopingu...17
...uživač...18
...ritensko z raza...19
...napačen žleb (pravi je eno grapo bolj levo)20
...tris abzajlov...21
...ah...22
...na Hanjžku si čestitava...23
...še rutinski dir na pir.24
(+17)všeč
dprapr24. 03. 2018 08:11:46
Uživača.nasmeh
(+2)všeč
Stran:123...2324252627
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej registrirati.
         
Copyright © 2006-2026 Hribi.net, Pogoji uporabe, Zasebnost in piškotki