Izhodišče: Rudno polje (1347 m)
| Širina/Dolžina: | 46,3458°N 13,9236°E |
| |
Čas hoje: 3 h 50 min
Zahtevnost: lahka neoznačena steza
Višinska razlika: 928 m
Višinska razlika po poti: 1020 m
Zemljevid: Triglav 1:25.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 21.670
 | 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
a) Zapeljemo se na Bled, nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Pokljuki. Po Pokljuki sledimo glavni cesti do velikega parkirišča ob vojašnici na Rudnem polju. Parkirišče je plačljivo.
b) Zapeljemo se v Bohinjsko Bistrico, nato pa z vožnjo nadaljujemo proti Bledu, a le do odcepa ceste za Pokljuko. Nadaljujemo v smeri Pokljuke, v Jereki pa gremo desno proti Pokljuki ter tudi v naslednjih križiščih sledimo oznakam za Pokljuko. Ko prispemo do Mrzlega studenca nadaljujemo levo ter se zapeljemo do velikega plačljivega parkirišča ob vojašnici na Rudnem polju.
Opis poti:
Na koncu parkirišča se v desno odcepi makadamska cesta, ob kateri so kažipoti za Triglav. Usmerimo se na omenjeno cesto, ki se rahlo vzpenja in nas po desetih minutah hoje pripelje do smučišča Viševnik. Nadaljujemo po cesti, s katere se kmalu v levo odcepi markirana pot proti Triglavu.
Nadaljujemo v smeri Triglava in po nekaj minutah zmernega vzpona prispemo na gozdno cesto, kateri sledimo le nekaj metrov (do sem je bilo včasih možno tudi z avtomobilom). Markirana pot se nato usmeri desno in se za krajši čas strmeje vzpne, po desetih minutah pa strmina popusti, pot pa počasi preide na strma pobočja. Čez strma pobočja se pot po večini rahlo spušča in se vse bolj obrača v desno. Nekoliko naprej bomo levo pod nami opazili planino Konjščico. Naša pot se nato preneha spuščati in preide iz gozda med rušje. Pot, ki se ponovno vzpenja nas nato vodi pod strmimi pečinami in nas kmalu za tem pripelje na razpotje, kjer se priključimo poti s planine Konjščica.
Od tu sledi še krajši vzpon in pot nas pripelje v lepo dolinico imenovano Jezerce, kjer se razcepi. Tu so tudi smerokazi, ki nas usmerijo levo (desno Srenjski preval, Viševnik Blejska koča na Lipanci...) nas pa v nadaljevanju sprva zložna pot pripelje do izvira pod Studorskim prevalom. Za izvirom pot postopoma postane bolj strma, z leve strani hudournika pa višje preide na desno stran, kjer preidemo na travnato pobočje, pot po kateri se vzpenjamo pa je še vedno kamnita. Sledi vzpon v nekaj serpentinah in vzpnemo se na Studorski preval, s katerega se nam odpre lep pogled na gore nad Bohinjem.
Tu se nam z desne priključi zahtevna pot s Srenjskega prevala, z naše poti pa se odcepita tudi neoznačeni stezi na Ablanco in Veliki Draški vrh.
S sedla se najprej za krajši čas strmeje spustimo, nato pa se pot obrne v desno smer, mi pa nato dalj časa z nekaj krajšimi lahkotnimi vzponi in spusti prečimo pobočja proti levi. S pobočij Velikega Draškega vrha postopoma prispemo na pobočja masivnega Tosca, mi pa ob lepih razgledih nadaljujemo do odcepa poti na Tosc, ki je označen, pot naprej pa ni markirana.
Nadaljujemo po nemarkirani, a lepo sledljivi poti, ki se prične vse strmeje vzpenjati čez travnata, jugovzhodna pobočja Tosca. Vse bolj strma pot se počasi obrača nekoliko proti desni, nato pa zavije ostro v levo in se skoraj povsem položi. Sledi prečenje kratkega strmega pobočja, nato pa nas pot pripelje na manj strma pobočja, kjer se le ta prične postopoma izgubljati. Slabše vidna stezica nato zavije rahlo v desno in se prične nekoliko strmeje vzpenjati. Po nekaj minutah vzpona, stopimo na neizrazit Mali Tosc, s katerega se nam odpre pogled na Tosc. Sledi kratek spust in pot nas mimo večje vrtače, katero obidemo po desni strani pripelje ob vršno vznožje Tosca. Pot naprej se zmerno vzpne čez prijetno travnato pobočje in nas po nekaj minutah nadaljnje hoje pripelje na vrh Tosca.
Orientacija je v megli dokaj težavna.
Izhodišče - Taborni prostor 0:10, Taborni prostor - Klanci 1:25, Klanci - Jezerce 0:05, Jezerce - Studorski preval 0:30, Studorski preval - Planina Zgornji Tosc 0:35, Planina Zgornji Tosc - Mali Tosc 0:50, Mali Tosc - Tosc 0:15.

Ob poti: Taborni prostor (1369m), Klanci (1678m), Jezerce (1719m), Izvir pod Studorskim prevalom (1746m),
Studorski preval (1892m), Planina Zgornji Tosc (1849m), Mali Tosc (2233m)
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Diskusija o izletu Rudno polje - Tosc
|
| J.P.14. 03. 2022 16:39:28 |
Snezna podlaga je bila cez vikend odlicna tako kot vreme. Pot brez posebnosti, previdno in z glavo.Eden izmed lepsih vrhov po leti in po zimi le po leti se odpravite iz konca ceste na Pokljuki.Varen korak.Lp
|
|
|
|
| nekdo_nekje10. 10. 2025 18:49:20 |
Ima kdo kaj informacij o tem kakšna je trenutno pot?
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.