Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
Še niste registrirani? Registracija.
Ste pozabili geslo?
Anketa
Ali se s Stenarja (2501 m), vidi Razor (2601 m)?
Glasuj
Gorovja / Julijske Alpe / Zeleno jezero / Planina Blato - Zeleno jezero (čez Prode)

Planina Blato - Zeleno jezero (čez Prode)

Natisni
Izhodišče: Planina Blato (1147 m)
Širina/Dolžina: 46,3112°N 13,8501°E
Ime poti: čez Prode
Čas hoje: 4 h 55 min
Zahtevnost: lahka označena pot
Višinska razlika: 841 m
Višinska razlika po poti: 1010 m
Zemljevid: TNP 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 766
 2 osebam je objava všeč
Število slik: 75
Število komentarjev: 0
Dostop do izhodišča:
Z gorenjske avtoceste (izvoz Lesce), Železnikov ali Soriške planine, se zapeljemo v Bohinjsko Bistrico, nato pa z vožnjo nadaljujemo v smeri Bohinjskega jezera. V Ribčevem Lazu, tik pred jezerom zavijemo desno proti Stari Fužini, kjer se najprej peljemo čez most z lepim pogledom na Bohinjsko jezero ter mimo cerkvice sv. Janeza Krstnika. Ko prispemo v Staro Fužino pa v križišču pri kapelici zavijemo ostro levo na vzpenjajočo cesto v smeri planine Blato, planine Vogar in doline Voje. Cesta nas naprej pripelje do mesta, kjer pobirajo cestnino in parkirnino, mi pa ji sledimo naprej do naslednjega križišča, kjer nadaljujemo levo (desno Voje). Cesti nato sledimo do naslednjega križišča (peljemo se kar nekaj časa), kjer zavijemo ostro desno v smeri planine Blato (naravnost planina Vogar). Tej cesti nato sledimo do označenega parkirišča nad planino Blato.
Opis poti:
Z označenega parkirišča pred Planino Blato se vrnemo nekoliko nazaj ter se usmerimo na širok ter sprva tudi strm kolovoz, ob katerem so oznake za Planino pri Jezeru. Po približno desetih minutah vzpona prispemo na označeno razpotje, od koder nadaljujemo levo v smeri Planine pri jezeru (rahlo desno Planina v Lazu ter tudi strma pot proti Planini pri Jezeru.
V nadaljevanju manj strmemu kolovozu, ki nas še naprej vodi skozi gozd se le malo naprej z leve priključi še markirana pot, ki vodi mimo Kosijevega doma na Vogarju, mi pa nadaljujemo desno ter še naprej hodimo po kolovozu. Višje nas pot vodi skozi manjšo ožino, nato pa prečimo precej strma pobočja, kjer je v ledu in snegu velika nevarnost zdrsa, sicer pa pot ni zahtevna. Na koncu strmega pobočja se nam z desne dokaj neopazno priključi še prej omenjena strma pot, kolovoz pa tu zavije v levo in preide v dokaj hladno dolinico Pungrat, kjer se vzpenjamo skozi večinoma smrekov gozd. Ko se višje pot položi se nam z leve priključi še pot, ki vodi mimo Planine Vodični vrh, mi pa se držimo rahlo desne smeri ter s hojo še naprej nadaljujemo po kolovozu, ob katerem pa se gozd prične redčiti. Sledi le še nekaj minut lahkotne hoje in stopimo na pašnike Planine pri Jezeru, kjer na manjši vzpetini stoji Koča na Planini pri Jezeru.
Pri koči se v desno odcepi pot proti Planini v Lazu, mi pa nadaljujemo levo od koče ter se spustimo do označenega razpotja, kjer se nahaja še nekaj pastirskih stanov.
Izberemo širšo desno pot ob kateri so oznake za Planino Dedno polje ter Kočo pri Triglavskih jezerih (rahlo levo Pršivec, Planina Viševnik ter Črno jezero).
Tudi v nadaljevanju se vzpenjamo po kolovozu, ki pa je na strmih mestih precej kamnit, po približno desetih minutah vzpona pa prispemo do mesta, kjer se v levo odcepi pot čez Krištofojco, ki vodi proti Planini Viševnik, mi pa nadaljujemo naravnost po postopoma manj strmem kolovozu, ki nas vodi skozi postopoma bolj redek gozd. Sledi še nekaj lahkotne hoje po poti, ki pozneje zavije nekoliko v desno, ko se pot obrne nazaj proti zahodu pa že dosežemo rob Planine Dedno polje, od koder sledi še sprehod do osrednjega dela planine, kjer se ob pastirskih kočah nahaja tudi označeno razpotje.
Pastirske koče in sirarno obidemo po levi strani in nadaljujemo naravnost v smeri Koče pri Triglavskih jezerih (desno dolina Za Kopico). Od planine naprej se pričnemo zmerno vzpenjati, nam pa se z leve skoraj neopazno priključi pot od bližnje lovske koče. Še malo naprej nas pot vodi mimo še enega odcepa poti proti Planini Viševnik (pot ob Grivi (1758 m)), mi pa v naslednjih nekaj minutah prispemo ob zgornji rob prostrane Planine Ovčarija, od koder se nam odpre lep razgled na Bohinjsko - Tolminske gore, včasih imenovane Spodnje Bohinjske gore. Od tu sledi kratek spust ter prispemo do razpotja na severovzhodnem delu planine.
Nadaljujemo rahlo desno v smeri Koče pri Triglavskih jezerih in Male Tičarice (levo Planina Viševnik), pot pa se že hitro še enkrat razcepi.
Od razcepa sledimo oznakam za pot preko Prodov (desno pot čez Štapce) in po nekaj nadaljnjih minutah prispemo do lepe razgledne točke, s katere se nam odpre lep pogled na planoto Komne in Bohinjsko - Tolminske gore.
Tu se pot obrne v desno in s planote preide na strma travnata pobočja preko katerih se v zmernem spustu prečno spuščamo proti levi. Nižje pot preide v strnjen gozd, pobočje pa postane manj strmo, mi pa se v nadaljevanju za krajši čas strmo vzpnemo. Nekaj minut naprej dosežemo označeno razpotje nad Lopučniško dolino, kjer se združimo s potjo z izhodiščem pri Koči pri Savici, oz. potjo, ki vodi mimo Črnega jezera.
Nadaljujemo naravnost v smeri Koče pri Triglavskih jezerih (levo Koča pri Savici) po poti, ki se v nadaljevanju zložno vzpenja, nas pa pot pripelje do mesta, od koder se nam odpre lep pogled na Dvojno jezero. Tu gremo še mimo odcepa k Ruskemu grobu, nato pa nas pot vodi po desni, vzhodni strani Dvojnega jezera, kjer se nam z desne priključi še pot z izhodiščem na Planini Blato in sicer pot čez Štapce.
Nadaljujemo naravnost in ko zapustimo obalo jezera, nas do Koče pri Triglavskih jezerih loči le še nekaj deset korakov lahkotne hoje.
Od koče nadaljujemo v smeri Triglava, Doliča, Hribaric, Prehodavcev in Velikega Špičja, kjer nas pot najprej vodi mimo jezu in umetnega jezera Močivec. Pot jezero obide po desni, vzhodni strani ter se v nadaljevanju zmerno vzpenja po Dolini Triglavskih jezer, ki je porasla z vse redkejšim gozdom.
Še v pasu redkega gozda se pot razcepi, mi pa nadaljujemo po rahlo desni poti, ki se nadaljuje proti Prehodavcem in Hribaricam (levo pot na Veliko oz. Lepo Špičje čez planoto Zgornje Komne) ter nas vodi sprva še skozi redek macesnov gozd, nato pa pod melišči mogočne Kopice ter pozneje Male Zelnarice. Pozneje se pot prehodno nekoliko bolj vzpne in nas pripelje na manjši preval, s katerega se nam odpre lep pogled na Jezero v Ledvicah.
Markirana pot omenjeno jezero obide po desni strani, kjer se nadaljuje po obsežnih meliščih ob vznožju obeh Zelnaric. Za jezerom se pot z melišč vrne v Dolino Triglavskih jezer, po kateri nadaljujemo razmeroma zložen vzpon. Že povsem visokogorska pot, se višje za kratek čas strmeje vzpne, nato pa se povsem položi in nas po nekaj minutah nadaljnje hoje pripelje do Zelenega jezera.
Izhodišče - Planina pri Jezeru 1:00, Planina pri Jezeru - Planina Dedno polje 0:30, Planina Dedno polje - Planina Ovčarija 0:45, Planina Ovčarija - Prodi 0:15, Prodi - razpotje nad Lopučniško dolino 0:30, razpotje nad Lopučniško dolino - Dvojno jezero 0:10, Dvojno jezero - Koča pri Triglavskih jezerih 0:05, Koča pri Triglavskih jezerih - odcep za Veliko Špičje 0:25, odcep za Veliko Špičje - odcep k Jezeru v Ledvicah 0:30, odcep k Jezeru v Ledvicah - Zeleno jezero 0:45.
zemljevid poti - Zeleno jezero
Ob poti: Razpotje Pungrat (1255m), Razpotje pod Vodičnim vrhom (1449m), Koča na Planini pri Jezeru (1453m), Razpotje Krištofojca (1512m), Planina Dedno polje (1560m), Planina Ovčarija (1660m), Prodi (1660m), Razpotje nad Lopučniško dolino (1671m), Ruski grob (1686m), Dvojno jezero (1689m), Koča pri Triglavskih jezerih (1685m), Močivec (1690m), Odcep za Veliko Špičje (1762m), Odcep k Jezeru v Ledvicah (1854m), Jezero v Ledvicah (1831m)
Priporočamo: izleti z istega izhodišča, podobni izleti, panorama
Slike:
Planina Blato - Zeleno jezero1
Planina Blato - Zeleno jezero2
Planina Blato - Zeleno jezero3
Planina Blato - Zeleno jezero4
Planina Blato - Zeleno jezero5
Planina Blato - Zeleno jezero6
Planina Blato - Zeleno jezero7
Planina Blato - Zeleno jezero8
Planina Blato - Zeleno jezero9
Planina Blato - Zeleno jezero10
Planina Blato - Zeleno jezero11
Planina Blato - Zeleno jezero12
Planina Blato - Zeleno jezero13
Planina Blato - Zeleno jezero14
Planina Blato - Zeleno jezero15
Planina Blato - Zeleno jezero16
Planina Blato - Zeleno jezero17
Planina Blato - Zeleno jezero18
Planina Blato - Zeleno jezero19
Planina Blato - Zeleno jezero20
Planina Blato - Zeleno jezero21
Planina Blato - Zeleno jezero22
Planina Blato - Zeleno jezero23
Planina Blato - Zeleno jezero24
Planina Blato - Zeleno jezero25
Planina Blato - Zeleno jezero26
Planina Blato - Zeleno jezero27
Planina Blato - Zeleno jezero28
Planina Blato - Zeleno jezero29
Planina Blato - Zeleno jezero30
Planina Blato - Zeleno jezero31
Planina Blato - Zeleno jezero32
Planina Blato - Zeleno jezero33
Planina Blato - Zeleno jezero34
Planina Blato - Zeleno jezero35
Planina Blato - Zeleno jezero36
Planina Blato - Zeleno jezero37
Planina Blato - Zeleno jezero38
Planina Blato - Zeleno jezero39
Planina Blato - Zeleno jezero40
Planina Blato - Zeleno jezero41
Planina Blato - Zeleno jezero42
Planina Blato - Zeleno jezero43
Planina Blato - Zeleno jezero44
Planina Blato - Zeleno jezero45
Planina Blato - Zeleno jezero46
Planina Blato - Zeleno jezero47
Planina Blato - Zeleno jezero48
Planina Blato - Zeleno jezero49
Planina Blato - Zeleno jezero50
Planina Blato - Zeleno jezero51
Planina Blato - Zeleno jezero52
Planina Blato - Zeleno jezero53
Planina Blato - Zeleno jezero54
Planina Blato - Zeleno jezero55
Planina Blato - Zeleno jezero56
Planina Blato - Zeleno jezero57
Planina Blato - Zeleno jezero58
Planina Blato - Zeleno jezero59
Planina Blato - Zeleno jezero60
Planina Blato - Zeleno jezero61
Planina Blato - Zeleno jezero62
Planina Blato - Zeleno jezero63
Planina Blato - Zeleno jezero64
Planina Blato - Zeleno jezero65
Planina Blato - Zeleno jezero66
Planina Blato - Zeleno jezero67
Planina Blato - Zeleno jezero68
Planina Blato - Zeleno jezero69
Planina Blato - Zeleno jezero70
Planina Blato - Zeleno jezero71
Planina Blato - Zeleno jezero72
Planina Blato - Zeleno jezero73
Planina Blato - Zeleno jezero74
Planina Blato - Zeleno jezero75
Diskusija o izletu Planina Blato - Zeleno jezero (čez Prode)
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej registrirati.
     
Copyright © 2006-2026 Hribi.net, Pogoji uporabe, Zasebnost in piškotki