Aljažev dom v Vratih - Dolkova špica (zahodna pot)
Izhodišče: Aljažev dom v Vratih (987 m)
| Širina/Dolžina: | 46,4128°N 13,8466°E |
| |
Ime poti: zahodna pot
Čas hoje: 5 h 15 min
Zahtevnost: zahtevna označena pot
Višinska razlika: 1604 m
Višinska razlika po poti: 1630 m
Zemljevid: Triglav 1:25.000
Priporočena oprema (poletje): čelada
Priporočena oprema (zima): čelada, cepin, dereze
Ogledov: 53.252
 | 7 osebam je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
Zapeljemo se v Mojstrano, nato pa sledimo oznakam za dolino Vrata. V nadaljevanju se peljemo po plačljivi cesti, ki je v zimskem času zaprta za javni promet, mi pa ji sledimo do velikega parkirišča, ki se nahaja nekaj minut pred Aljaževim domom v Vratih.
Opis poti:
S parkirišča nadaljujemo po za javni promet zaprti makadamski cesti, po kateri mimo Šlajmerjevega doma hitro prispemo do Aljaževega doma v Vratih.
Pri Aljaževem domu se usmerimo desno v smeri Škrlatice, Dolkove špice, Stenarja, Križa in Kriške stene (naravnost Triglav, Luknja, Bovški Gamsovec, Pogačnikov dom čez Sovatno, Stenar, Križ in Razor) na pot, ki nas čez travnik povede v gozd. Pot naprej se najprej vzpenja po zložnem kolovozu, višje pa preide v postopoma vse bolj strmo pešpot, le ta pa nas pripelje do struge hudournika, ob katerem pa ne nadaljujemo dolgo. Višje se pot prehodno obrne v desno in se strmo vzpne skozi gozd, pozneje pa se pot prične obračati v levo, kjer prečimo tudi krajše plazovito pobočje, pot pa se vse bolj približuje pobočjem pod mogočnim Stenarjem. Omenjena pobočja hitro dosežemo tam pa se vzpenjamo skozi rušje in mimo posameznih macesnov. Ko zapustimo pas rušja dosežemo dolinico, ki loči Stenar s Križem, mi pa se po njej kratek čas vzpenjamo, nato pa markirana pot zavije desno (naravnost Stenarska vratca ter Križ in Stenar preko omenjenih vratc).
Sledi še nekaj vzpona po vse bolj visokogorskem svetu in kakih 100 višinskih metrov višje prispemo do nekoliko večjega razpotja, kjer se v desno nadaljuje pot proti Škrlatici, mi pa gremo levo v smeri proti bližnjemu bivaku Na rušju, Križu in Kriški steni.
Od razpotja sledi le še kratek lahkoten vzpon in prispemo do bivaka Na rušju, imenovan tudi bivak IV Na rušju.
Markirana pot bivak obide po desni strani in se za njim za krajši čas strmo vzpne, nato pa strmina popusti, pot pa nas vodi po kraškem svetu, ki je polno brezen, razpok in jam. Lepa visokogorska pot, ki nam nudi lepe razglede predvsem na mogočne okoliške gore, pa nas višje pripelje na naslednje razpotje.
Nadaljujemo desno v smeri Škrlatice in Dolkove špice (levo Križ, Pogačnikov dom, Razor in Kriška stena) po poti, ki preči pobočja pod stenami manj znanega vrha Gubno, na tem delu pa nas pot vodi brez večjih sprememb nadmorske višine, ko prispemo na pobočja Dovškega Gamsovca pa se pričnemo prečno vzpenjati po grušču, ko prispemo na pobočja Dolkove špice pa se pričnemo strmo vzpenjati proti Rdeči škrbini, škrbini ki loči Rogljico in Dolkovo špico.
Z Rdeče škrbine se usmerimo desno proti Dolkovi špici (naravnost navzdol vodi markirana pot v Zadnji Dolek od koder se nadaljuje pot proti Škrlatici ali pa pot proti Bivaku na Rušju) po poti, ki postane tehnično zahtevnejša, vodi pa nas po severozahodnem grebenu Dolkove špice.
Težja mesta na grebenu niso zavarovana, a so speljana po naravnih prehodih tako, da kakšnih resnejših težav ni, vrh pa dosežemo po približno 15 minutah hoje od Rdeče škrbine.
Izhodišče - Aljažev dom 0:05, Aljažev dom - Bivak Na rušju 2:55, Bivak na Rušju - Na rušju 0:45, Na rušju - Rdeča škrbina 1:15, Rdeča škrbina - Dolkova špica 0:15.

Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
Diskusija o izletu Aljažev dom v Vratih - Dolkova špica (zahodna pot)
|
| Kriška31. 10. 2008 |
Na tretji sliki od zadaj (s podpisom: pot na Dolkovo špico) ne vidim poti (?)
|
|
|
|
| Tadej31. 10. 2008 |
Pot poteka ob tisti manjši grapi, ki se jo vidi na sredini slike. Orientacija pa v zgornjem delu ob lepem vremenu ni težavna. Poti se pa ne vidi, ker je svet skalnat vrh pa malo obiskan.
|
|
|
|
| bm20. 07. 2009 |
Prošli vikend sam prehodal pot od Pogačnikovog doma do Škrlatice. Nakon spuštanja s Križa novo markirana pot se spušta do Bivka IV. Prema Dolkovoj špici više nema markacije. A kada dođete na križanje ispod Škrlatice nova markacija vas upućuje prema Pogačnikovom domu preko Dolkove špice. Zanima me da li je pot preko Dolkove škice prehoden jer se spuštanjem do Bivka IV gubi puno vremena i visine, a na kraju se ne popnete na Dolkovu špicu?
|
|
|
|
| lukk5. 08. 2014 |
Pozdravljeni mene zanimajo kakšne so razmere na poti in kako je pot zahtevna. 
|
|
|
|
| Stefano9111. 08. 2015 |
Pozzz Isto vprašanje imam  je bil kdo na kratkem gor? Hvala.
|
|
|
|
| mailman11. 08. 2015 |
Zdravo. Vzpon do Bivaka IV ni nič posebnega, od tam lahko kreneš naravnost gor in pri odcepu za Pogačnikov dom zaviješ desno, ali pa od bivaka desno proti Škrlatici v krnico Zadnji Dolek in pri razcepu levo (desno Škrlatica)! Vse je lepo markirano in napisano, je pa po mojem mnenju (bil sem prejšnji teden) pot pod Škrlatico za spoznanje fizično težja, predvsem prehod skozi Rdečo škrbino je tudi zelo neugoden. Na vrhu te škrbine je lepo viden prehod na kratek greben, pozor na možice da se ne zaplezaš, ker vse zgleda prehodno, približno 10 min in na vrhu si.
|
|
|
|
| Stefano9111. 08. 2015 |
Zdravo, Aha....ja,mi nismo izkušeni za it na jeklenic in kaj takega,nimam opreme...ampak imam kondicijo,rada hodim tam ki ni "tezko" Ne vem če poznate,včeraj sem bil na ojstrico čez malo ojstrico,in če je pot "lepa" kot tam,zame ni problem...ampak če je ko rečete vi tezko čez rdečo skrbino,torej bolje da ne grem  Sem pa hotel it na stenar..ne vem kaj je boljše... Nisem bil na nobeno goro ki "leži na Vrati" zato me je zanimalo  Hvala!!!
|
|
|
|
| mailman12. 08. 2015 |
Torej ti pripada pot od Bivaka IV naravnost mimo njega do razpotja, levo je odcep za Pogačnikov dom, desno pa Škrlatica in Dolkova špica. S te strani pristop na vrh Rdeče škrbine ni tako težaven, na vrhu pa takoj desno v skale. Pristop na vrh ni težak, le oči na peclje za možici!
|
|
|
|
| Stefano9112. 08. 2015 |
A dobro  Torej ime poti je Zahodna(zahtevna označena pot) Bom jo sprobal  hvala za informacijo!!
|
|
|
|
| mailman12. 08. 2015 |
Točno tako, ne bo ti žal!
|
|
|
|
| Stefano9112. 08. 2015 |
Hhehe bom javil ko bomo uspeli osvojit  upam da ja... 
|
|
|
|
| mailman13. 08. 2015 |
Seveda boste! Če boš o uspehu dvomil, potem verjetno ne boste prišli gor!!! Enostavno v akcijo in na vrh.
|
|
|
|
| Stefano9113. 08. 2015 |
Hheheh prav imaš! bomo vidli,bom vas sporocil drugi teden 
|
|
|
|
| darinka428. 07. 2019 |
Ali se da iti z Dolkove Špice obiti Rdečo škrbino, ko greš v smeri Škrlatce? Lani je bilo kar sitno tam skozi Rdečo škrbino. Baje je še ena pot z Dolkove špice. Najbrž je daljša.
|
|
|
|
| djimuzl28. 07. 2019 |
Za pohodnike je škrbina edini direktni prehod v smeri Škrlatice. Druga možnost, spust do bivaka IV in od tam po "standardni" poti iz Vrat, prinese dobri dve dodatni uri..
|
|
|
|
| darinka428. 07. 2019 |
Hvala, dve uri ni malo. Nekaj jeklenic je na začetku, ob spuščanju, potem pa prosto po Prešernu. Ja počasi in previdno. pa gre.
|
|
|
|
| bo_zl4. 09. 2019 |
Danes na Dolkovi špici. Pot od zadnjega odcepa za Škrlatico naprej proti Dolkovi špici NI MARKIRANA. Na razcepu še piše dolkova špica in oznaka za naravnost. Kaj kmalu si pred skalo po kateri je treba iti naravnost navzgor. ampak levo od skale je vsak 10 metrov lepo shojene poti. naj vas ne zavede. Treba je slediti možicem. Pa še to, žig na vrhu povsem neuporaben. Ni variante da odtisneš kaj drugega kot zmazek, ki ni prav nič čitljiv.
|
|
|
|
| nejcf19. 11. 2022 18:47:49 |
Julija je bil, ampak povsem nečitljiv.
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.