Rudno polje - Dom Planika pod Triglavom
Izhodišče: Rudno polje (1347 m)
| Širina/Dolžina: | 46,3458°N 13,9236°E |
| |
Čas hoje: 4 h 55 min
Zahtevnost: zelo zahtevna označena pot
Višinska razlika: 1054 m
Višinska razlika po poti: 1220 m
Zemljevid: TNP 1:50.000
Priporočena oprema (poletje): čelada
Priporočena oprema (zima): čelada, cepin, dereze
Ogledov: 21
 | 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
Z avtoceste Ljubljana - Jesenice se usmerimo na izvoz Lesce in cesti naprej sledimo proti Bledu. Na Bledu pa nas pri semaforju oznake za Pokljuko usmerijo desno. Naprej se peljemo skozi Gorje in mimo opuščenega smučišča Zatrnik do Rudnega polja na Pokljuki (veliko parkirišče, vojašnica in strelišče).
Opis poti:
Na koncu parkirišča se v desno odcepi makadamska cesta, ob kateri so kažipoti za Triglav. Usmerimo se na omenjeno cesto, ki se rahlo vzpenja in nas po desetih minutah hoje pripelje do smučišča Viševnik. Nadaljujemo po cesti, s katere se kmalu v levo odcepi markirana pot proti Triglavu.
Nadaljujemo v smeri Triglava in po nekaj minutah zmernega vzpona prispemo na gozdno cesto, kateri sledimo le nekaj metrov (do sem je bilo včasih možno tudi z avtomobilom). Markirana pot se nato usmeri desno in se za krajši čas strmeje vzpne, po desetih minutah pa strmina popusti, pot pa počasi preide na strma pobočja. Čez strma pobočja se pot po večini rahlo spušča in se vse bolj obrača v desno. Nekoliko naprej bomo levo pod nami opazili planino Konjščico. Naša pot se nato preneha spuščati in preide iz gozda med rušje. Pot, ki se ponovno vzpenja nas nato vodi pod strmimi pečinami in nas kmalu za tem pripelje na razpotje, kjer se priključimo poti s planine Konjščica.
Od tu sledi še krajši vzpon in pot nas pripelje v lepo dolinico imenovano Jezerce, kjer se razcepi. Tu so tudi smerokazi, ki nas usmerijo levo (desno Srenjski preval, Viševnik Blejska koča na Lipanci...) nas pa v nadaljevanju sprva zložna pot pripelje do izvira pod Studorskim prevalom. Za izvirom pot postopoma postane bolj strma, z leve strani hudournika pa višje preide na desno stran, kjer preidemo na travnato pobočje, pot po kateri se vzpenjamo pa je še vedno kamnita. Sledi vzpon v nekaj serpentinah in vzpnemo se na Studorski preval, s katerega se nam odpre lep pogled na gore nad Bohinjem.
Tu se nam z desne priključi zahtevna pot s Srenjskega prevala, z naše poti pa se odcepita tudi neoznačeni stezi na Ablanco in Veliki Draški vrh.
S sedla se najprej za krajši čas strmeje spustimo, nato pa se pot obrne v desno smer, mi pa nato dalj časa z nekaj krajšimi lahkotnimi vzponi in spusti prečimo pobočja proti levi. S pobočij Velikega Draškega vrha postopoma prispemo na pobočja masivnega Tosca, mi pa ob lepih razgledih nadaljujemo mimo odcepa poti na Tosc in razpotja, kjer se nam z leve priključi še pot z Uskovnice.
Na vseh razpotjih, tudi tistem, kjer se nam priključi deloma opuščena pot, ki vodi preko planine Zgornji Tosc nadaljujemo naravnost, pot pa nas postopoma pripelje na bolj strma in tudi prepadna jugozahodna pobočja gore Tosc, kjer pa je bil pred leti podor, zato je potrebno še nekaj dodatne previdnosti zaradi padajočega kamenja. Preko prepadnega dela vodi precej široka pot, tako da kakšnih posebnih težav na tem delu ni, ko pa pobočje postane manj strmo pa se nam z leve priključi še pot iz Stare Fužine oz. doline Voje.
Nadaljujemo naravnost po širši markirani poti proti Triglavu, ki se nadaljuje proti severu, vodi pa nas po zahodnih pobočjih Tosca, še naprej zložna pot pa nas preko nekaj melišč pripelje do Vodnikovega doma na Velem polju, kjer je naslednje razpotje.
Tudi tu nadaljujemo naravnost v smeri Triglava, pot pa se prične prečno vzpenjati po pobočjih Vernarja, višje pa postane tudi tehnično zahtevna. Sledi nekaj prečenja, kjer nam je v pomoč jeklenica, višje pa prispemo do strmega skoka, kjer se s pomočjo številnih klinov in jeklenice vzpnemo po kamnitih stopnicah.
Pot naprej se položi, pobočje pa postane manj strmo in v bližini Konjskega sedla tudi nekoliko bolj travnato.
Do Konjskega sedla se lahkotno spustimo, z označenega razpotja na sedlu pa se usmerimo levo v smeri Doma Planika pod Triglavom (naravnost Triglavski dom na Kredarici in Dom Valentina Staniča pod Triglavom, desno Krma) ter se pričnemo dokaj strmo vzpenjati proti zahodu. Nekaj časa se približujemo Mokri skali (2266 m), nato pa pot zavije desno in preide na neizrazit greben, kjer se prehodno položi. Markirana pot višje po desni strani obide manjšo konto, nato pa se prične obračati proti levi. Sledi še približno deset minut vzpona in ob lepih pogledih na masiv Triglava in okoliške gore prispemo do Doma Planika pod Triglavom.
Izhodišče - Taborni prostor 0:10, Taborni prostor - Klanci 1:25, Klanci - Jezerce 0:05, Jezerce - Studorski preval 0:30, Studorski preval - Planina Zgornji Tosc 0:35, Planina Zgornji Tosc - Na Zagonu 0:20, Na Zagonu - Vodnikov dom 0:20, Vodnikov dom - Konjsko sedlo 0:30, Konjsko sedlo - Planika 1:00.

Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
Diskusija o izletu Rudno polje - Dom Planika pod Triglavom
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.