Koča pri Savici - Tolminski Kuk (mimo Doma na Komni in čez Škrbino)
Izhodišče: Koča pri Savici (653 m)
Širina/Dolžina: | 46,2896°N 13,8022°E |
| |
Ime poti: mimo Doma na Komni in čez Škrbino
Čas hoje: 6 h 45 min
Zahtevnost: delno zahtevna označena pot
Višinska razlika: 1432 m
Višinska razlika po poti: 1750 m
Zemljevid: TNP 1:50.000
Priporočena oprema (poletje):
Priporočena oprema (zima): cepin, dereze
Ogledov: 8.714
| 1 osebi je objava všeč |
Dostop do izhodišča:
Z avtoceste Ljubljana - Jesenice se usmerimo na izvoz Lesce in cesti sledimo proti Bledu in naprej proti Bohinjski Bistrici. Z vožnjo nadaljujemo proti Bohinjskemu jezeru (Ribčev laz), pri katerem pridemo na križišče, kjer nadaljujemo naravnost po levi (južni) strani jezera v smeri Ukanca in slapa Savica. Tej vse bolj ozki cesti, nato sledimo do velikega parkirišča pri Koči Savica. Parkirišče je plačljivo.
Opis poti:
S parkirišča se usmerimo na široko pešpot v smeri slapu Savica in Doma na Komni. Že po krajšem zložnem vzponu nas pot pripelje na označeno razpotje, kjer se v desno odcepi turistična pot proti slapu Savica, mi pa nadaljujemo rahlo levo oz. naravnost po široki poti v smeri Komne. Pot naprej se še kratek čas vzpenja ob Savici, nato pa nas pripelje na prvo od označenih 48 serpentin. Po poldrugi uri zmernega vzpona skozi gozd, nas pot pripelje do omenjene 48 serpentine, s katere se nam odpre lep razgled na Bohinjsko jezero. Tu pot zavije nekoliko v desno in preide v dolino imenovano Pekel, kjer se nekaj časa zložno vzpenja, nato pa zavije v desno in se ponovno nekoliko strmeje vzpne. Že po nekaj 10 korakih pot ponovno zavije levo in se naprej vzpenja vzporedno z dolino. Naprej zložna do zmerno strma pot, postopoma preide v bolj redek gozd, iz katerega že kmalu vidimo Dom na Komni. Pot naprej nas vodi mimo manjše umetno narejene jame, višje pa tudi mimo naravnega brezna, ki je ograjeno, da kateri od pohodnikov-ic ne pade vanj. Naprej se pot nekoliko bolj vzpne in nas po nekaj korakih nadaljnje hoje pripelje do razpotja, kjer se v desno odcepi pot k Črnemu jezeru.
Nadaljujemo naravnost po široki poti (mulatjeri), ki nas le malo višje pripelje na naslednje razpotje. Ponovno nadaljujemo levo (desno Koča pri Triglavskih jezerih) po poti, ki se še nekoliko strmeje vzpne in nas po nekaj minutah nadaljnje hoje pripelje do Doma na Komni.
Od doma nadaljujemo levo v smeri planine Govnjač, Vogla in Mahavščka (desno Bogatinsko sedlo in Krn) po poti, ki se že kmalu za kočo začne strmeje spuščati. Pot se kmalu položi in nas po dobrih 5 minutah od Doma na Komni pripelje na označeno razpotje, kjer nadaljujemo desno v smeri planine Govnjač in Vogla (na omenjenem razpotju lahko nadaljujemo tudi naravnost po nekoliko krajši, a na dele precej zaraščeni poti, ki seka planino Govnjač). Pot naprej poteka po stari vojaški mulatjeri in se z izjemo nekaj kratkih vzponov, spušča. Po približno 30 minutah hoje od Doma na Komni, pa pridemo do informativne table na omenjeni planini.
S planine Govnjač nadaljujemo ostro levo v smeri Vogla (naravnost Mahavšček, desno Koča pod Bogatinom) ter pot nadaljujemo po široki stezi, ki se zložno vzpenja proti vzhodu. Sledi kratek spust, nato pa pot prične prečiti zmerno strma in z ruševjem porasla pobočja nad pašniki predela imenovanega Krošnja. Tu se nam z leve priključi že prej omenjena ter približno 15 minut krajša pot od Doma na Komni, mi pa nadaljujemo naravnost ter se prečno vzpnemo na sedelce med vrhovoma Mohor in Pleše. Tu prečimo pašno ograjo in zapustimo planoto Spodnja Komna. Pot naprej preide na vzhodna pobočja vrha Mohor, nam pa se s poti, ki se nekaj časa zmerno spušča, odpre lep pogled na Bohinjsko jezero in Ski hotel na Voglu. Ko se spust konča, pot zavije nekoliko desno ter se prične vzpenjati skozi pas grmičevja. Višje se pobočje položi, grmičevje pa zamenja ruševje, steza pa zavije rahlo v levo. Sledi nekaj minut lahkotne hoje po poti, ki nas mimo nekaj kraških brezen in razpok, pripelje do planine za Migovcem, katero prepoznamo po stari opuščeni karavli, večjemu travniku in slabše razvidnemu razpotju, kjer se nam z leve priključi nemarkirana stezica iz Ukanške Suhe oz. Ukanca.
S planine nadaljujemo naravnost po markirani poti proti Voglu. Pot se po prehodnem nekajmetrskem spustu prične vzpenjati in nas pripelje na označeno razpotje, kjer zapustimo pot, ki vodi proti Voglu. Tu nadaljujemo desno v smeri Koče na planini Razor, po poti, ki se prične prečno vzpenjati proti desni. Po krajšem prečenju nas pot vodi mimo manjše dolinice, kjer stopimo s pobočij Bohinjskega Migovca na bolj kamnita pobočja Vrha nad Škrbino. Tu pot zavije nekoliko desno ter nas čez manjše grobo melišče pripelje do manjše grape, za katero stopimo v zelo kratek pas ruševja. Nad ruševjem se pot za kratek čas strmo vzpne, nato pa se položi in preči strmo melišče proti desni (ta del je običajno v zgodnjem poletju še pod snegom, zato so takrat obvezne dereze in cepin). Pot naprej po levi strani obide manjšo konto, v kateri se preko celega leta zadrži sneg. Na drugi strani konte se pot prične strmo vzpenjati proti Škrbini, katero dosežemo po približno 15 minutah nadaljnjega vzpona.
Ko stopimo na Škrbino, se nam odpre lep pogled na primorsko stran, mi pa na razpotju nadaljujemo desno v smeri Kuka (levo Vrh nad Škrbino, naravnost navzdol Koča na planini razor). Pot naprej se prične prečno vzpenjati čez strme plošče, nato pa se tako pot, kot tudi pobočje nekoliko položita. Pot naprej preide pod krajšo steno Vrha Kont, nato pa se prične zložno spuščati čez občasno bolj strmo melišče. Pot naprej po primorski strani preči še Podrto goro in Mali vrh, nato pa se vrne na glavni greben Spodnjih Bohinjskih gora, katerega pa doseže ravno na sedelcu med Malim vrhom in Zelenim vrhom. Od tu nadaljujemo v isti smeri, le da pot s pobočij preide na mestoma izpostavljen greben. Markirani poti, ki se občasno kar strmo vzpne, nato ob vse lepših razgledih, sledimo vse do travnatega Zelenega vrha.
Z Zelenega vrha se spustimo po markirani poti, ki se prične strmeje spuščati proti zahodu. Pobočje po katerem se spuščamo se hitro zoži in pot nas pripelje na ozek ter nekoliko izpostavljen greben. Tu se pot položi, mi pa hitro dosežemo sedelce, s katerega se pričnemo vzpenjati proti Tolminskemu Kuku. Nad sedelcem nas čaka kratek strm vzpon, nato pa pot preide na greben, po in ob katerem se vzpenjamo do najvišjega vrha Spodnjih Bohinjskih gora.
Izlet lahko podaljšamo do naslednjih ciljev: Podrta gora
Slike:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85
86
87
88
89
90
91
92
93
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
Diskusija o izletu Koča pri Savici - Tolminski Kuk (mimo Doma na Komni in čez Škrbino)
|
FrancB7. 08. 2013 |
Prosim za informacijo Načrtujem krožno turo na Tolminski Kuk čez Vrh Planje in povratek čez Škrbino. Zanima me, ali je prehodna pot pod električnim vodom označenim na zemljevidu Štajerci iščemo bližnjice pri povratku, ker imamo še kar nekaj poti do doma. Planinski pozdrav
|
|
|
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej
registrirati.