Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
Še niste registrirani? Registracija.
Ste pozabili geslo?
Anketa
Ali ste že bili na Plačkem vrhu (510 m)?
Glasuj
Seznam forumov / Slovenija / Splošni pogovori / Katera je kompletna zimska oprema za planince?

Katera je kompletna zimska oprema za planince?

Natisni
jernejscek16. 09. 2009 10:07:20
Pozdravljeni. Prosim če bi mi lahko našteli kompletno zimsko opremo za planinarjenje/gorništvo v visokogorju z npr. prenočitvijo v bivaku. Rad bi se prvič odpravil v hribe pozimi in zanimajo me Vaši izkušeni predlogi nasmeh
Lepa hvala in srečno vsem!
všeč
flapho16. 09. 2009 10:25:52
Za uspesno planinarjenje in preplezovanje gora potrebujemo dobro in zanesljivo opremo, saj si ne zelimo padca in prehitre smrti.

Oprema naj bo cim novejsa, cim boljsa in cim bolj pisanih barv. Opremo moramo nenehno preverjati in zamenjevati obrabljene stvari z novimi. Dele opreme, ki so se dobri, je treba ves cas vzdrzevati. Oprema mora biti brezhibna. V grobem se deli na 4 dele: OBLEKA in OBUTEV, OSEBNA OPREMA, TEHNICNA OPREMA in POSEBNA OPREMA.

OBLEKA in OBUTEV:
Obleka naj bo iz lahkih, toplih zracnih in hitro susecih se materialov. Iz umetnih materialov naj bo le obleka ki nas varuje pred vlago. Obleka mora biti topla in v vec tanjsih plasteh. Omenimo nekaj materialov: flcee, polartex, goretex, exotex, bombaz.

HLACE:
Lahko so pumparice ali spodnji del trenerke. Naj ne bodo kavbojke ali pajkice. Hlace naj ne bodo oprijete, ker otezkocajo gibanje in tudi ne grejejo. Po drugi strani pa naj ne bodo preohlapne, ker se lahko kam zataknejo.

ZGORNJI DEL OBLACILA:
Naj bo iz vec plasti. Spodaj oblecimo bombazno majico, cez pa srajco ali pulover, lahko tudi zgornji del trenerke. Ce nas zebe oblecemo se en tanek pulover. Pozimi oblecimo se spodnjo majico in en debelejsi pulover ali bundo.

ROKAVICE IN KAPA:
Naj bodo volneni. Rokavice naj bodo palcniki, ker so bolj tople. Pozimi prek volnenih rokavic nadenimo se tanke nepremocljive rokavice(protektorje). Kapa naj bo topla in naj sega cez usesa. Tudi poleti imejmo kapo> scitila nas bo pred mocnim soncem. Naj bo iz belega tankega blaga in naj ima sencnik.

SPODNJE PERILO:
Naj bo poleti iz bombaza ali exotexa. Pozimi in v visokogorju pa naj bo iz flanele. Primerno je tudi smucarsko spodnje perilo.

ZASCITA PRED DEZJEM:
To nam omogocajo oblacila iz cim bolj nepremocljivih umetnih materialov, ki kljub temu dihajo. Najprimernejsa sta anorak in "iberhoze". Kadar hodimo po lahkih poteh, je najboljse varovalo pred dezjem deznik, ker tudi najboljsi anorak ne zdrzi daljsega naliva.

CEVLJI:
Ob obleki in nahrbtniku so eden od treh najpomembnejsih delov opreme. Pravilno izbrani nam olajsajo pot. Ce pa imamo nepreizkusene, slabe ali izposojene, nam lahko pokvarijo se tako lepo dozivetje. Stari cevlji z zlizanim podplatom so zelo nevarni. Sposojeni cevlji radi ozulijo, ker niso shojeni za naso nogo. Zato je dobro, da ima vsakdo, ki hodi v hribe svoje cevlje. Ce se odlocimo za nakup, je bolje dati nekaj vec denarja in kupiti zares dobre cevlje, ker so cevlji s slabim podplatom na gladki skali smrtno nevarni. Ce bomo hodili le poleti in le po sredogorju, kupimo raje lahke cevlje. Ti so cenejsi in tudi bolj prijetni za hojo. Ce pa bomo zahajali v gore pozimi, ali pa v visokogorje, potrebujemo tezke cevlje, gojzarje.

Oboji cevlji naj segajo cez glezenj. Imeti morajo debel podplat s profilom. Biti morajo iz mocnega materiala ter dobro sesiti. Zimski cevlji ne smejo prepuscati vlage. cevlji morajo biti dovolj veliki, da lahko vanje obujemo dvoje nogavice. S tem zmanjsamo moznost, da nas ozuljijo, pa tudi topleje nam bo v noge. Cevlje moramo shoditi doma ze pred prvo tudro, da nas pozneje ne bodo vec zuljili. ce nas se vedno zuljijo, si pomagajmo z oblizem.
GAMASE:
So pozimi nepogresljive. Preprecujejo, da bi sneg vdrl v cevlje, ter da bi si zmocili hlace. Najbolj pripravne so gamase z zadrgo. Vendar se zadrge rade kvarijo.

OSEBNA OPREMA:
Osebna oprema omogoca varnejso in prijetnejso hojo. Vsak izkusen planinec jo ima vedno s seboj.

NAHRBTNIK:
To je ob obleki in cevljih najpomembnejsi del opreme. Zato naj nam ne bo zal denarja za dober nahrbtnik. Za nas sta zanimivi dve vrsti nahrbtnika: nahrbtnik za enodnevne izlete in nahrbtnik za vecdnevne ture. Dobro je imeti nahrbtnika za oba namena posebej. Sicer bomo s sabo vzeli premalo stvari, ce bomo sli za vec dni v hribe s premajhnim nahrbtnikom. Prav tako ni prijetno nositi na pol praznega velikega nahrbtnika na enodnevnem izletu. Za enodnevne izlete je kot nalasc zelo priljubljena solska torba-nahrbtnik. Naj bo le dovolj velika, da vanjo lahko spravimo nekaj sendvicev, sok, komplet prve pomoci, zemljevid, vodnik, svetilko, anorak in rezervno obleko(pulover, hlace, majica). Bolj pomembno je kaksen je nahrbtnik za dolge ture. Na vrhu mora imeti kapo z zepom. V zepu naj bo dovolj prostora za vodnik, zemljevid, svetilko, ocala, noz in se kaksno malenkost. Nahrbtnik naj ima vgrajeno ogrodje. Najbolje je, ce sta to dva vsita kovinska trakova. Nahrbtnik z zunanjim ogrodjem ni dober, ker je pretezak. Nahrbtnik naj ima zanko za cepin in trakove za dereze in smuci. Drugih trakov ne potrebuje in so le v napoto. Imeti mora cim sirsi ledveni pas(zelo pomembno!!). Naramnice naj bodo siroke 5-6cm. Nahrbtnik mora biti iz nepremocljivega materiala(cordura, najlon, poliamid) in zivih barv. Zapira naj se z v rvico in trakovi in ne z zadrgo. Omenimo nekaj znanih proizvajalcev: Millet, Vau De, Karimor, Berghaus.

ZEMLJEVID, VODNIK in KOMPAS:
Vedno jih je treba nositi s seboj. Tudi ce se odpravljamo na pot, ki jo dobro poznamo. Zemljevid naj bo v cim vecjem merilu (1:20000). Vodnik in zemljevid naj bosta cim novejsa. Ker je karta sele v kombinaciji s kompasom zanesljiv pripomocek za orientacijo, je kompas dobro nositi s seboj.

NOZ:
To je nujen del opreme. Naj bo zlozljiv, z rezilom in odpiracem za konzerve. Pritrdimo ga na vrvico, da ga ne izgubimo.

TOALETNI PRIBOR:
Potrebujemo ga, ce se v hribe odpravljamo za vec dni, saj ni odvec ce tudi v hribih skrbimo za higieno. Pribor naj vsebuje: zobno scetko, zobno pasto, milo in toaletni papir.

KOMPLET PRVE POMOCI:
Imejmo ga vedno s seboj, tudi ce gremo v hribe le za dve uri. V komplet sodijo: vsaj en prvi povoj, vsaj ena trikotna ruta, vsaj en navaden povoj, oblizi, sterilna gaza, skarjice in elasticni povoj.

SVETILKA:
Ta naj sveti cim mocneje. Zelo prakticne so celne svetilke. Pred odhodom moramo vedno preveriti, ce so baterije se dobre, in jih, ce niso zamenjati. S seboj nosimo rezervne baterije in rezervno zarnico.

PISCALKA:
Lahko je zelo uporabna ce moramo klicati na pomoc.

LAVINSKA VRVICA:
To je nepogresljiv kos opreme na zimski turi. To je 20 do 25m dolga in 3 mm debela vrvica s kovinskimi oznacbami na vsakih 5m.

ASTRONAVTSKA FOLIJA:
Ta del opreme nam lahko resi zivljenje, ce moramo prebiti noc na prostem. Vraca nam tudi do 80% toplote.

GRELNA VRECKA:
Segreje se na 50C. Greje lahko do 20 ur nepretrgoma. Lahko nam resi zivljenje, ce moramo bivakirati.

VZIGALICE in SVECA::
To dvoje sodi v vsak nahrbtnik. Najboljse so vzigalice ki ne ugasnejo niti v vetru. Ob astronavtski foliji in grelni vrecki so komplet za bivakiranje.

SONCNA OCALA:
Zelo pomemben del opreme tako pozimi, kot poleti. Ob strani naj imajo scitnike iz usnja. Imejmo jih na vrvici, da se ne razbijejo.

CUTARA:
Ta naj bo iz nelomljivih materialov. Najboljsa je plasticna ali kovinska. Termovka ni dobra. Vanjo naj gre 1-1,5l tekocine.

TEHNICNA OPREMA:
S tehnicno opremo se navadno srecamo, ko zacnemo hoditi po zahtevnejsih poteh. Mariskdaj ji zaupamo svoje zivljenje, zato mora biti popolnoma brezhibna. Tehnicna oprema je lahko smrtno nevarna, ce je ne znamo pravilno uporabljati!! Za nas ni tako pomembna, a je prav, da se seznanimo z njo.

PALICE:
Te nam precej olajsajo hojo. Najboljse so zlozljive, da jih lahko damo v nahrbtnik, ko jih ne potrebujemo.

CEPIN:
To je najbolj uporaben del tehnicne opreme. Prav nam pride tudi poleti na sneziscih v visokogorju. Dolg naj bo okrog 60cm. Biti mora iz kovine. Lesen ni dober. Imeti mora kovinski obrocek z zanko iz mocnejsega traku.

VRVICA in VPONKE:
To so sicer alpinisticni pripomocek, vendar pridejo prav tudi planincu v visokogorju. Vrvica naj bo alpinisticna. Debela naj bo 6-8 mm. Navadna vrvica ni dobra, ker ne zdrzi velikih obremenitev. Vponke naj bodo alpinisticne, z matico, ki preprecuje samodejno odpiranje. Za visokogorje naj bo vrvica dolga 4-5m.

DEREZE:
Te potrebujemo, ce se odpravljamo na zimske ture. Najbolje je kupiti dereze znanih proizvajalcev, ki so testirane. Imeti morajo 10 ali 12 zob. Najboljse so avtomatske dereze, saj jih lahko hitro nadomestimo ali snamemo, vendar potrebujemo tudi primerne cevlje. Imeti morajo trd podplat z dovolj sirokim robom na prstih in peti.

PLEZALNI PAS:
Ta ni le alpinisticni pripomocek, temvec je uporaben tudi v gornistvu. Gorniki po navadi uporabljajo le spodnji del plezalnega pasu in sicer za samovarovanje, saj je veliko udobnejsi od vezave z najlonskim vozlom.

K tehnicni opremi sodijo se krplje, klini zatici, turne smuci, itd.

POSEBNA OPREMA:
Posebno opremo potrebujemo le, kadar se odpravljamo na zimske in zelo zahtevne letne ture. Potrebujemo jo vecinoma za bivakiranje. To so: puhasta spalna vreca, armaflex, bivak vreca, kuhalnik in posoda.
všeč
gabi16. 09. 2009 12:12:28
Ko je že ravno govora o zimski opremi, ali kdo ve za kakšen soliden model gojzarjev za zimske razmere, ki bi bil pri prstih nekoliko širši, cena do 200 €, in kje bi se ga dalo kupiti?
všeč
igorfran16. 09. 2009 14:21:45
O čevljih je bilo na forumih že ogromno napisanega - pišči malo in verjetno ne bo potrebno dodatnih pojasnil.
Glede cene pa: kolikor toliko dobri čevlji se začnejo nekje od 230-240 Eur naprej.
všeč
viharnik16. 09. 2009 14:30:15
Obvestilo!Vsi,ki imate namen kupovati in dopolniti manjkajočo gorniško opremo,bo v trgovini K2,Krakovski nasip 10,Lj,s ponedeljkom tam popust na vse blago 50%.Bil danes tam pri prijatelju Boru.Lp
všeč
jernejscek16. 09. 2009 17:01:27
Hvala vsem za izjemne informacije, upam, da bodo še komu prišle prav nasmeh
všeč
turbo16. 09. 2009 17:47:17
GABI, v določenih trgovinah se da čevlje znamke Asolo dobiti na preizkus. Jaz imam čevlje te znamke in sem izredno zadovoljen. Tako poleti kot pozimi.
Poglej na stran www.asolo.si kjer med drugim tudi piše, kje se da dobiti čevlje na preizkus.
Srečno !
všeč
ugn17. 09. 2009 11:53:24
Pogoj za prvič v hribe pozimi je znanje uporabe cepina.
Samo imeti cepin s sabo ne pomaga nič nikomur, ki ni izkusil zdrsa po zaledenelem pobočju in vadil zaustavljanja s cepinom (v kontroliranih okoliščinah je to možno samo v alpinistični šoli oziroma drugih ustreznih tečajih). Brez tovrstnega treninga se v primeru zdrsa ne boš ustavil. To pa je pozimi ključno in največja nevarnost (poleg plazov).
všeč
jernejscek17. 09. 2009 15:25:48
ugn, tega se popolnoma zavedam, saj se v gore podajam z velikim spoštovanjem in premislekom...Prav zato bom postopoma stopnjeval zahtevnost tur z ljudmi, ki imajo že izkušnje... Hvala lepa vseeno za potrebno pojasnilo!
všeč
JusAvgustin2. 12. 2014 07:05:30
Od včeraj je v Igluju akcija. Samo v razmislek tistim, ki se nameravate ponovno podajati v hribe pozimi. Celotni plazovni trojček je na voljo že za slabih 170 evrov. Res da ni profi a za začetnike čisto dovolj. Pa seveda ustreznen tečaj ravnanja z opremo in hoji v hribe pozimi.Sicer je pa že dosti napisanega v temi posvečeni dnevu varnega gibanja v gorah pozimi.

LP
(+1)všeč
Za objavo komentarja se morate prijaviti:
Uporabniško ime:
Geslo:
Prijava
V kolikor še nimate uporabniškega imena se morate najprej registrirati.
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Pogoji uporabe, Piškotki